Jemniště
Zámek Jemniště, 257 01 Postumice
Tel. 317 796 212, e-mail: zamek@jemniste.cz
WWW stránky


   V blízkosti zemanské tvrze ze 14. století nechal vybudovat v roce 1723 František Adam Trautmannsdorf dle návrhu pražského architekta F.M Kaňky barokní zámek Jemniště. Po požáru roku 1754 byl zámek částečně upraven v duchu rokoka a tato podoba zůstala zachována do dnešních časů.
   Zámecké interiéry jsou vybaveny dobovým nábytkem a sbírkami Sternbergů. Ústřední prostorou zámku je taneční sál prostupující dvěma patry, jehož stropy a stěny zdobí rokokové malby od Felixe Ant. Schefflera. K nejkrásnějším interiérům patří zámecká kaple Sv. Josefa s výzdobou Václava Vavřince Reinera, Felixe Antonína Schefflera a Matyáše Bernarda Brauna. Areál zámku je doplněn rozsáhlým anglickým parkem.


   Výsledný dojem z návštěvy Jemniště: výborný.
Při mé poslední návštěvě bylo vedro k padnutí a tak jsem ocenil možnosti posezení pod mohutnými stromy před zámkem i procházku ve stínu stromů v parku. Při prohlídce interiérů působila průvodkyně velmi mile. A to ještě před zámkem čekalo na děti překvapení: projížďka na koních. Přestože se malí kluci i holčičky nemohli dočkat, až se na ty koně posadí, spořádaně čekali, až na ně přijde řada. Z Jemniště se mi vůbec nechtělo odjíždět.
      Miroslav Trčka.