Lysice
Státní zámek Lysice, 679 71 Lysice
Tel. 516 472 235, e-mail: lysice@brno.npu.cz
WWW stránky

 

   Dnešnímu zámku v Lysicích předcházela tvrz z 15. století, přestavěná v první polovině 17. století na renesanční zámek. Po roce 1730 získal zámek vrcholně barokní podobu. Posledními šlechtickými majiteli byli od počátku 19. století Dubští z Třebomyslic, kteří nechali zámek upravit ve 30. letech 19. století místním stavitelem F. Vašíčkem .


   Podle projektu F. J. Thalhera tak vzniklo půvabné sídlo s unikátním krytým ochozem na sloupové pergole uzavírající východní díl zahrady.

 

   Interiéry zámku navozují atmosféru šlechtického obydlí minulého století. Barokní a rokokový mobiliář doplňují sbírky českého skla a soubory orientálních uměleckých předmětů. Poklidný dojem, jakým vkusně zařízené interiéry působí, příjemně osvěžuje sbírka zbraní evropského původu, ucelená kolekce zbraní japonských a v druhém patře soubor ručně malovaných střeleckých terčů. Nejkrásnější ze tří zámeckých knihoven je věnována známé rakouské spisovatelce Marii Ebner von Eschenbach, rozené hraběnce Dubské.

   Výsledný dojem z návštěv zámku Lysice: výborný
Pohledná architektura zámku s elegantním zvýrazňováním oken. Pergola nad zahradou působí zajímavě. Prohlídka zámku a celková péče o návštěvníky má velmi slušnou úroveň. Interiéry se prochází jen takovým tempem, které si skupina sama zvolí. Pokoje na mě působily, jako kdyby jejich podobu ovlivňovaly pouze ženy. Je v nich zvýrazněna role barevného souladu a ozdobného detailu.
     Miroslav Trčka.