Slavkov u Brna (Austerlitz)
Zámek Slavkov, Palackého nám. 1, 684 02 Slavkov u Brna, tel. 544 221 204
Mohyla Míru, 664 58 Prace u Brna, tel. 544 228 029, e-mail: info@zamek-slavkov.cz
WWW stránky


  Slavkov u Brna a zdejší zámek jsou spjaty zejména s více než čtyřsetletou přítomností a působením starobylého šlechtického rodu Kouniců. Stavba zámku podle plánů D. Martinelliho, upravených později architektem Velmaggim a stavitelem Petruzzim, trvala více než půl století, od konce devadesátých let 17. století do šedesátých let 18. století.
  Nejzajímavějším prostorem zámku je centrální oválný společenský sál. Vedle prostorové a akustické ojedinělosti tohoto sálu zaujme zejména fresková výmalba vídeňského tvůrce Josefa Pichlera, autora fresek i v kapli Svatého Kříže v jižním křídle zámku. Samotnou zámeckou instalaci tvoří v podstatě obrazárna v dobových interiérech, díla jež byla součástí kdysi velmi bohatých kounicovských sbírek výtvarného umění 17. a 18. století.


   Mohyla Míru. Památník byl postaven na místě krvavé bitvy "tří císařů" která se odehrála 2. prosince 1805 nedaleko Slavkova, známějšího v Evropě pod německým názvem Austerlitz. Francouzský císař Napoleon Bonaparte v ní porazil početně silnější rakousko-ruskou armádu, vedenou rakouským císařem Františkem II. a ruským carem Alexandrem I. Všechny zúčastněné strany podepsaly 6. prosince na slavkovském zámku příměří. Mohyla míru u Prace na slavkovském bojišti byla vybudována podle projektu J. Fanty v letech 1910-1911.


   Výsledný dojem z návštěv zámku ve Slavkově: příjemný.
Honosný exteriér zámku, reprezentativní sídlo významného rodu. Interiéry byly na počátku r. 2004 doplněny dalším vybavením a ve spojení s bohatou výzdobou stěn působí reprezentativně. Některé prohlídky jsou zpestřovány vystoupením místních ochotníků, předvádějících v krásných dobových kostýmech scény ze života na zámku v 18. století. Jedná se sice "jen" o amatéry, ale zanechávají v divácích výborný dojem.
      Miroslav Trčka.