Otázky a odpovědi
    Vážení přátelé. Každý z nás má rád hrady a zámky, protože se v nich odehrávají pohádky a také proto, že nešetří, když odměňují své návštěvníky krásnými zážitky. Patřím mezi obdivovatele památek (a přírody) a proto jsem s několika spolupracovníky zhotovil tyto webové stránky. Chtěl jsem, abyste v nich našli nejenom informace a krásné obrázky, ale i inspiraci. Zřejmě se to daří, jak dokazují vaše reakce, které jsou neobyčejně rozmanité a zajímavé.
    Některé ohlasy nebo otázky se opakují a proto jsem se rozhodl část z nich zveřejnit. Vybíral jsem přitom vše, co by mohlo zajímat širší veřejnost. Poměrně často jsem vaše otázky nebo náměty slohově pozměnil, protože původní texty mnohdy na něco odkazují, bývají nejasné, nepřesné atd. Při této úpravě však ponechávám alespoň původní nebo nejčastější vyznění vašich námětů nebo otázek.
    Děkuji vám všem za připomínky, hodnocení i slova povzbuzení.
Miroslav Trčka
   Mám dojem, že jste se těmto stránkám přestal věnovat, nic nepřibývá a ani se nic na nich nemění. Je škoda je nechat jen zahálet.
   Máte pravdu, od roku 2004 pouze aktualizuji telefonní čísla a kontakty na objekty, případně v detailech měním české texty, což se zvenčí asi ani nedá postřehnout. Ale všechno má své důvody - když jsme tyto stránky tvořili, každý nám radil, abychom nedávali na internet kvalitní obrázky nebo cizí jazykové verze, protože Češi všechno rozkradou. A opravdu. Naše obrázky i texty nacházím nezřídka na stránkách, kam jsem je nikdy nepropůjčil.
   Co je však horší, moje texty (bez jakýchkoli změn) používají vydavatelé v ČR do svých tiskovin. To již považuji za nehoráznou drzost. Bohužel, všichni víme, že v Čechách je pro jednotlivce pouhou ztrátou času domáhat se nějakého práva přes soudy. Nakonec mi tedy nezbývá nic jiného, než tyto záležitosti brát s nadhledem. Je to škoda, nebylo by nic těžkého přidat sem desítky dalších památkových objektů nebo třeba představit hrady a zámky České republiky v dalších jazykových verzích. To bych však asi již byl pro konkurenční vydavatele za blázna. Takže jsem jen omezil obohacování mých webových stránek a své záměry a nápady již nesděluji přes internet.

   Nedávno jsem Vás požádala o možnost využití obrázků z vašich webových stránek. Odpovědi jsem se dočkala až po dvou týdnech. Myslela jsem, že přes internet to vyřídíme nejrychleji.
   Žádostí abych někomu propůjčil snímky ze svých stránek dostávám týdně hned několik. Bohužel, nemám s tím dobré zkušenosti. Proto nyní půjčuji obrázky jen výjimečně a to podle jednoznačné objednávky a písemné smlouvy. Vše se domlouvá telefonicky. Je to sice dražší, ale dosáhne se výsledku mnohem rychleji.

   Je možno koupit nějaké vaše obrázky hradů a zámků? Potřebovali bychom je pro tisk, tj. v rozlišení 300 nebo 350 dpi. Pokud ano, jaké jsou ceny?
   V současnosti zasíláme obrázky na cédéčkách a to ve velikosti a formátu, jaký zákazník požaduje. Snímky jsou vždy profesionálně upraveny na obrazovce s kalibrovanými parametry. Cédéčka zasíláme na dobírku s dopisem, dodacím listem a v případě zájmu i fakturou. Objednávky se vždy upřesňují telefonicky, protože dodavatelské ceny jsou ovlivňovány velikostmi obrázků a tím, k čemu budou využity. A jednu dobrou zprávu nakonec: protože vlastníme několikrát více obrázků než ukazujeme na našich webových stránkách, zasíláme nejen požadované obrázky, ale často k nim zdarma přidáváme ještě další, které také zobrazují dotyčné objekty.

   Chtěla bych Vás oslovit jménem firmy PAAL,s.r.o., která provozuje turistické informační centrum na Pravčické bráně v Národním parku České Švýcarsko. Byli bychom rádi, kdyby se na Vašich stránkách objevily informace také ze zdejší oblasti. Pokud souhlasíte, zašlu Vám informace o výletním zámečku Sokolí hnízdo do Vaší rubriky "zámky" a informace o Pravčické bráně do rubriky "ostatní památky".
  Zámeček Sokolí hnízdo se v naší rubrice "zámky" objevit nemůže, protože to není historický objekt s prohlídkovou trasou. Může však být součástí naší prezentace Pravčické brány v rubrice "ostatní památky". Musím však uvést, že objekty na našich webových stránkách nemají obrázky nebo texty "přetažené" z nějaké již hotové samostatné prezentace (kromě velice vzácných výjimek, které jsme museli učinit podle přání dotyčné pam. správy). Pravčickou bránu budeme prezentovat snímky a texty, které - z vašich podkladů, zaslaných poštou - sami zhotovíme. Případně můžeme použít některý z našich snímků (jsou většinou označeny "Atika Č. Budějovice").

   Včera jsme se s přáteli bavili o jistém hradu nebo zámku v ČR, kde se údajně nachází místnost ve které byly pozorovány opravdu podivné jevy. Prý se tam točila nějaká pohádka, ale několik málo dní po točení několik herců spáchalo sebevraždu atd. Prý to bylo i v pořadu Na vlastní oči. Mohli byste mi prosím zaslat alespoň název toho hradu (zámku) ?
  Uvedenou reportáž jsem viděl a je to klasická ukázka jak nemá vypadat televizní informace. Z minima skutečností udělali fantastický scénář ve kterém spojili několik hypotéz. Samostatně přitom nejsou výjimečně zajímavé, ale pokud se "vhodně" propojí, vytváří sugestivní celek. Záležitost se týká středověké kaple na jihočeském hradě Zvíkov. Samozřejmě, že si netroufám vyloučit, že na tom místě stávalo nějaké pohanské obětiště, je také možné, že tudy prochází geopatogenní zóna a také se možná některému herci v období po natáčení ve Zvíkově přihodilo něco nemilého. Jen velmi těžko to však mělo přímou souvislost s tímto hradem a rozhodně žádní herci potom nespáchali sebevraždu. To už je příklad lidové tvořivosti reagující na podobné reportáže.

   Hodnocení těch zámků je zajímavé. Doufám, že se brzy objeví u všech památkových objektů.
  Všechny památky určitě hodnotit nebudu. Například u měst, zřícenin a církevních objektů by to ani nebylo možné, tam na každého působí něco jiného. Zámky a hrady s průvodcovskými a jinými službami již trochu posuzovat lze, zvláště při časté možnosti porovnávání. Ale i tady se subjektivnímu zkreslení lze jen obtížně vyhnout. Proto všechny tyto záležitosti konzultuji se sourozenci, přáteli, známými a pracovníky cestovních kanceláří, případně i informačních center. Pokud se můj dojem shoduje s většinovým názorem, pak jej zveřejňuji u dotyčných zámků a hradů. Pokud nikoli, pak žádné hodnocení nebo vlastní zážitky na příslušné stránky nezařazuji.

   Myslíte si, že máte uvádět kategorii "muzea" když v ní většina muzeí chybí ?
   Pro samostatnou prezentaci muzeí vždy vyžadujeme zapůjčení jednoho nebo dvou celkových snímků a to i tehdy, když je sami máme. Chceme, aby se muzea alespoň symbolicky podílely na svých prezentacích. Pokud jsme tyto věci dříve zhotovolali sami, dotyčné organizace za to nejen ani nepoděkovaly, ale ještě bývaly nespokojeny, že jsme jiné památkové objekty představili lépe. Kromě toho stále vnímáme veliký rozdíl mezi slovy a činy - pracovníci muzeí sice slovně projevují zájem o tyto prezentace, ale tím obvykle vše končí a my pak ztratíme motiv dotyčné muzeum samostatně prezentovat. Přesto všem muzeím v ČR pomáháme alespoň přímými linkami z našich webových stránek, nyní ještě navíc rozdělenými podle jednotlivých krajů.

   Ráda bych v příštím létě pracovala na nějakém zámku nebo hradě jako průvodkyně. Můžete mi dát nějaký tip nebo říct jak tu práci získat?
   V tom vám nijak nepomohu. Budete se muset telefonicky na pár hradů a zámků objednat. Doporučuji nedělat si předem přílišné naděje, abyste to po pár odmítnutích hned nevzdala. Pak ze sebe udělejte co nejzajímavěji a nejpříjemněji působící dámu a udělejte si kolečko po těch objektech, které vás v telefonu neodmítly. Přeji hodně štěstí.

  Poslal jste nám velké pohlednice s památkami České republiky. Hned mě nalákaly, abych se podívala na vaše stránky. Jsou pěkné, přesto mě však čekalo zklamání. Na vašich stránkách není naše město vůbec zařazeno, třebaže je podle mého názoru přinejmenším stejně krásné, jako většina z těch, které jste představili. Napravíte to?
  Možná, ale nic předem neslibuji. V minulosti jsme zdarma vyráběli internetové prezentace pro skoro každé město, které o to požádalo. Bohužel, při pozdějších obchodních kontaktech jsem získal dojem, že jsme si touto obětavostí nejen nijak nepomohli, ale spíše si vysloužili nálepku naivních hlupáků. Abychom se jí zbavili, dotyčná města jsme z našich stránek odstranili a od té doby již nejsme příliš horliví ve zřizování nebo rozšiřování prezentace těch, kdo s námi nijak nespolupracují a světe div se - tenhle postup se velmi osvědčuje.

   Když se dívám na ty obrázky na Vašich stránkách, nebylo by lepší, abyste pouze fotil a ostatní přenechal někomu jinému? V naší republice je ještě mnoho objektů, které by bylo dobré představit na internetu, takže práce byste měl více než dost.
   Vím o stovkách památkových objektů, které by si zasloužily alespoň minimální prezentaci v nějakých tiskovinách nebo na internetu. Problém je, že na jakoukoli propagaci je potřeba nějak získat peníze. Nehodlám však obcházet nějaké instituce a žádat o finanční příspěvky. Pokud by je moji spolupracovníci sehnat dokázali, mohli bychom ztratit tvůrčí svobodu, protože každý sponzor sleduje především vlastní zájmy.
   Co se týče focení, ani tím se nemohu zabývat profesionálně, třebaže by mě to velmi bavilo. Navíc bych se tím asi ani neuživil, protože jsem ke svým snímkům dost náročný a mnoho jich zahodím, třebaže jiní fotografové by stejné věci asi použili. Přesto jsem občas i spokojený. Například snímky interiérů zámku Červená Lhota považuji za povedené, třebaže jsem při jejich fotografování nepoužil nijak složitou techniku a nasvěcování.

   Internetové stránky se mi natahují na mém počítači velmi pomalu. Nebylo by lepší dávat ty obrázky malé, případně jich tam dát více?
   Malých nebo špatných obrázků je na internetu více než dost. Odhaduji to nejméně na 90 procent. My budeme postupovat v dosavadním trendu větších kvalitních snímků. Ostatně mají nejčastěji od 15 do 30 kilo, takže by s nimi neměl být větší problém. Na druhé straně s vámi částečně i souhlasím. Propustnost sítí přenášejících elektronická data se sice zlepšuje, ale mnohem pomaleji, než by bylo třeba. V České republice je naprostá většina samostatných internetových spojení realizována přes telefonní linku, proto jsme raději zvolili poměrně jednoduché pojetí stránek. Také prakticky nemůžeme použít například záběry z videa, protože by měli kvalitní přenos jen vyvolení z horní vrstvy "deseti tisíc". To bychom samozřejmě nechtěli.

   Máte sice pěkné snímky, ale málo textu. Nemohlo by být povídání u památek poněkud podrobnější?
   Vyznávám zásadu, že je lepší jednou vidět než stokrát slyšet a v souladu s tím upřednostňuji dobré obrázky před textem. Navíc mají snímky mnohem vyšší propagační účinnost než jakékoli texty. Ty mohu napsat podrobnější, ale nejsem si jist, zda by je lidé opravdu četli. Udělali jsme si průzkum a zcela jednoznačně se prokázalo, že běžní návštěvníci internetových stránek jen málo čtou, spíše skáčí po tom, co je zaujme. Nemyslím si, že by u našich stránek udělali výjimku.

   Dostal se mi do rukou propagační materiál o zámku Orlíku, vydaný vydavatelstvím Atlas Verlag. Většina snímků je stejná jako ve vaší publikaci o památkách jižních Čech. Víte o tom?
   Vydavatelství Atlas Verlag, jehož ústředí je v Ženevě ve Švýcarsku, propaguje nejzajímavější historické památky celé Evropy a mně dali možnost vybrat několik hradů a zámků z České republiky. Poslal jsem jim podklady pro čtyři památky, zatím z nich vydali Hlubokou a Orlík. Oba zámky, představené šesti snímky, tak získaly výbornou propagaci v zahraničí, aniž by do ní patřičné správy vložily jedinou korunu a dokonce se o tom dozvěděly až ve chvíli, kdy jsem jim ty tiskoviny poslal. Považuji zámky Hlubokou i Orlík za velmi zajímavé, mají dobrou úroveň služeb a navíc se mi s nimi již řadu let velmi dobře spolupracuje.

   Nebudete vydávat něco o našich památkách zařazených na seznam UNESCO nebo národních kulturních památkách?
   Považuji za nevhodné ještě více vyzdvihovat objekty, které jsou již nyní dostatečně vyzdvihnuty. Památky zásadně nerozděluji podle statutů, majitelů nebo obdobných měřítek a jistě jste si všiml, že tyto informace v našich tiskovinách ani neuvádíme. Neplánuji, že bych nějaké takové výběry v budoucnosti vydal.

   Které památkové objekty se vám nejlépe a nejhůře fotografovaly? Mohu si fotit třeba zámecké interiéry?
   Interiéry můžete fotit, když vám to správa objektu povolí, což je dost individuální. Jinak poměrně snadno se fotografují dobře osvětlené interiéry nebo alespoň ty, které mají světlé stěny. Přesto již zde doporučuji fotoaparát na stojanu. Problematické jsou především větší sály s vyřezávaným dřevěným obložením. Ty má například zámek Hluboká a tak mi dal dost zabrat. Takové interiéry je nutno fotit s nasvěcováním světlem, které není přímé, ale odráží se od bílých ploch (z nějaké látky) nebo jimi prochází. Pokud "padají" svislé linie, tak to příliš nevadí, na programu "adobe-photoshop" je lze docela přesně zpátky narovnat. Zapeklitější jsou případy, kdy jsou oknem osvětleny například podlahy a spodní část stěn a zbytek přechází do tmava. Tady už se bez pečlivé přípravy a fotoaparátu za nejméně desítky tisíc korun nic dobrého pořídit nedá. Přesto doporučuji nenechat se odradit občasnými neúspěchy a výsledky se při troše píle a talentu nakonec dostaví.

   Proč v textu o městě Kašperské Hory vsunujete svůj subjektivní názor a říkáte, že těžba zlata "naštěstí" nebyla povolena. Když se tam mohlo těžit před staletími, proč ne dneska? To se považujete i v tomto oboru za odborníka?
   Vůbec ne. O těžbě zlata vím jen o něco více než naprostý laik, ale možná i to bude stačit na obhájení mého názoru. Tak především musím sdělit, že ve středověku se vytěžená ruda promívala ve vodě a kromě vytěžených hald nevznikalo nic přírodě škodlivého. Dnes se těží zlato mnohonásobně efektivnější metodou, kdy je vytěžená ruda "propláchnuta" jedovatým kyanidovým roztokem a poté představuje značné nebezpečí pro všechny ekosystémy, kam by se z ní mohlo něco dostat. S látkami tohoto druhu si příroda sama neporadí. A že té přírodě i bez těžby zlata dáváme dost zabrat, o tom není třeba pochybovat. Dokonce i na té Šumavě. Zmíním například intenzívní kácení i zcela zdravých stromů, překotný vývoz údajně druhojakostního dřeva do zahraničí nebo spekulativní nákup pozemků na výhledových místech, které se při nejbližší příležitosti promění na stavební parcely.

   Podle čeho vybíráte památkové objekty do svých map a publikací, máte v tom nějaký systém?
   Výběr je vždy nesnadný. V této zemi je tolik historických objektů, které stojí za navštívení, že je nelze všechny představit ani v nejstručnějším podání. Snažíme se zařadit všechny, které mají přístupné historické interiéry, jsou historicky cenné nebo nějak jinak zajímavé. Vydáváme však také pexesa, plakáty a velké pohlednice. Na ně zařazují hrady a zámky sami správci dotyčných památkových objektů.

   Připravujete něco nového?
   Samozřejmě, ale s konkrétnostmi počkám na pozdější dobu. Jsem velmi kopírovaný autor a nechci někoho předčasně inspirovat nebo mu dát přímo návod. Nevím, zda to brát jako projev uznání, ale jen velmi málo z toho, co jsme dosud vydali, nebylo později okopírováno konkurenčními vydavateli. Proto mohu nyní pouze uvést, že - jako každoročně - připravujeme aktualizovaná vydání plakátů, brožur, trojjazyčných i českých map, pohlednic, pexes a puzzlí.

   Jaké ohlasy chodí na vaše stránky, které převažují, reagujete na ně?
   Ohlasy chodí zajímavé a nezřídka velmi inspirativní, většinou na ně odpovídám. Několikrát převažují kladné, vítám však i negativní. Ty reakce většinou naznačují, co bychom měli zlepšit a nepochybuji, že i u těchto stránek je toho více než dost. Dosti časté je doporučování dalších objektů nebo měst na naše stránky. Z některých návrhů však mám dojem, že dotyční zapomínají na jednu důležitou věc: není ani tak problémem rozšířit počty objektů, to či ono doplnit, nebo i vymyslet něco nového. Daleko těžší je toto vše realizovat a tu práci zaplatit. Ani na internetu se nevytvoří nic zdarma, vše stojí čas, námahu a peníze.

   Nebudete si dělat nějakou pobočku v Praze? Zde byste byli v centru dění a mohli v cestovním ruchu aktivněji působit.
   Nesouhlasím s tím, že by Praha byla výhodnější základnou pro působení v cestovním ruchu. Nikoho nežádáme o dotace, sponzory nepotřebujeme a vše ostatní najdeme ve stotisícovém městě, kde sídlíme. Prakticky na všechna potřebná místa dojedu autem v Českých Budějovicích rychleji než v Praze. Ze zkušeností také mohu uvést, že se v jižních Čechách častěji dodržuje, co se dohodne. To považuji to za velmi důležité.


zpět