Jeseník
Informační centrum, 790 01 Jeseník
e-mail: jiri.koranda@mujes.cz


   Město Jeseník (450 m n. m.) se rozprostírá v malebném horském údolí sevřeném říčkami Bělá a Staříč. V průběhu století se zde střídala sláva hornická (těžba zlata), textilní (výroba damašku) a kamenická (slezský mramor). Zdejší klimatické a geografické podmínky daly vzniknout proslulým lázním na Gräfenbergu. Založil je ve 20. letech 19. století Vincenz Priessnitz (1799 - 1851), který využil léčivých účinků studené pramenité vody. Tradici lázeňství připomínají desítky pomníků a pomníčků při pramenech v okolí lázní a městských sadů. Dnes se v Priessnitzových léčebných lázních léčí choroby dýchacího ústrojí, štítné žlázy, choroby srdečně cévní, duševní, ženské a kožní. Vedle lázeňství je město významné jako centrum letní a zimní horské turistiky.


   Historický vývoj města v datech

1267 - první písemná zpráva, kde je město jmenováno jako "frei vom Walde" (odlesněné místo). Již od těchto dob je doloženo dobývání drahých kovů.
poč. 16. století - město v majetku rodiny Fuggerů z Augšpurku zažívá největší důlní slávu
1506 - biskup Jan Turzo uděluje městu právo užívat městský znak, který zobrazuje slezskou orlici a hnědého medvěda na zeleném trávníku
1547 - po vyčerpání ložisek zlata je město prodáno vratislavským biskupům.
1622 - 1684 - Inkviziční procesy s ženami obviněnými z čarodějnictví.
1742 - rozdělení Slezska po tzv. Vratislavském míru. Tato událost měla nepříznivý vliv na rozvoj průmyslové výroby.
poč. 19. století - vznik lázeňství, které je spjato se jménem zakladatele prvního vodoléčebného ústavu na světě Vincenzem Priessnitzem (1799-1851)
1881 - založení Moravsko-slezského sudetského horského spolku (MSSGV), který se zasloužil o rozvoj turistiky a vybudování horských chat a rozhleden v Jeseníkách
1888 - otevření železniční trati Hanušovice - Glucholazy zlepšilo spojení města s okolním světem
1918 - příliv českého obyvatelstva na Jesenicko po vzniku ČSR
1938 -anexe Jesenicka Německem
1945 - osvobození Jeseníku a rozvoj města jako významného střediska lázeňství a turistiky
1996 - znovuobnovení okresu Jeseník po 36 letech