Počátky

   Malebné městečko Počátky leží na rozhraní okresů Pelhřimov, Jindřichův Hradec a Jihlava. Bylo založeno v poslední třetině 13. století a v dalších desetiletích získalo kamenné hradby. Počátky však leží stranou významnějších obchodních cest a tato skutečnost se projevovala již od středověku a to prakticky až do současnosti. Kromě nevýhod to přineslo i pozitiva, které docení především současný člověk, toužící po oázách klidu. Jedním z takových lidí jsem i já. V Počátkách jsem se narodil a prožil dětství a v současnosti zde nacházím vhodné podmínky pro vymýšlení nových nápadů a pro další tvořivou práci.


   Městečko ocenili také jiní tvůrci, například režisér Jiří Menzel, který zde natočil Postřižiny, vynikající poetickou komedii o době a rodičích Bohumila Hrabala. Kolem kašny na snímku objížděla ve filmu Magda Vašáryová na kole a Zdeněk Podskalský rozvíjel teorii o tom, že její vlasy a tato kašna patří k hlavním ozdobám tohoto městečka. Nebo to řekl naopak? At' tak či onak, je zde rovněž hotel Modrá hvězda, kde by (podle filmu) mohlo být studenější pivo.
   Jako člověk zabývající se historií samozřejmě nemohu neuvést dominantu náměstí, kostel sv. Jana Křtitele. Pochází ze 13. století, v době baroka byl přestavěn a změněn do podoby, která v hlavních rysech odpovídá současnému vzhledu. Z 18. století pochází rovněž již zmíněná kašna.


   Vzhledem k četným krásám zdejší krajiny s jejími prameny (jinými slovy počátky) potoků a řek není snadné toto téma nerozvíjet. Ale tu téměř nedotčenou přírodu bych velmi rád viděl i v budoucnosti ve stavu, v jakém je dnes, takže turistům mohu jen vzkázat: jezděte si kam chcete, ale tuto krajinu - prosím - laskavě vynechejte. Děkuji.