Louzek   Zbytky hradu stojí na skále nad řekou Malší asi jeden kilometr od vesnice Skoronice, jižně od jihočeského města Kaplice.

   Hrad byl vystavěn asi na přelomu 13. a 14. století k ochraně zemské stezky z Budějovic na jih do dnešního Rakouska. První známí majitelé byli vladykové z Maršovic v letech 1382 až 1423. Později získal Louzek Jan z Malovic, jehož synové hrad postoupili (asi nikoli zcela dobrovolně) mocnému Oldřichu z Rožmberka. Pravděpodobně již od poslední třetiny 15. století nebyl Louzek udržován (možná ani nebyl obýván) a v listině z roku 1541 se již uvádí jako pustý. Přesto je dodnes dobře znatelné jeho opevnění s příkopy. Z kamenných částí však stojí pouze zbytky paláce a věže.

     Poznámka.
   Najít tuto zříceninu nebyla žádná maličkost, ale to není jediná zapeklitost, kterou Louzek turistům přichystává. Okraj hradu spadá dolů náhle a natolik příkře, že nechat zde děti bez dozoru je hazardováním s jejich zdravím. Dceru Štěpánku, která je velmi pobíhavá, jsem tady raději ani nesundal ze zad. Přesto mě velmi lákal těžký až téměř neschůdný terén dole u řeky, ale to bych zde nesměl být s rodinou. Asi se do těchto končin vydám ještě jednou, tentokráte jen se syny, vojenskými maskáči a možná by se hodilo i horolezecké vybavení.